Yöreden Havâdis...

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABERLER


DÜNYADAN HABER

Siz de Destek Olursanız Başaracağız

Siz de Destek Olursanız Başaracağız

Tarih 09 Ocak 2015, 20:26 Editör Muallim

Teşekkürler yeni nesil; genç dimağlar, anlaşılır gelecek.

Köyümüz Doğankent ilçe merkezine 7 km, Tirebolu ilçe merkezine 42 km uzaklıktadır.köyümüzün nüfusu TÜİK raporlarına 1060 olup, Sağlık Bakanlığı'nca bir yerleşim yerine sağlık evi yapılması için 500 kişi'nin yaşaması yeterlidir.

Bu demek oluyor ki,en yakın sağlık ocağı 7km uzaklıkta,en yakın devlet hastanesi 42 km uzaklıktadır.
          Köyümüz TÜİK raporlarına göre iki adet sağlık evi hakkına sahiptir. Malum,kış mevsimi yollarımız kapalı,elektrik yok,iletişim sağlanamıyor.bu kadar nüfus,bu kadar insan dünya ile bağlantı kuramıyor.

Şuan köyde biri hastalanacak olsa,ambulans hizmeti alamaz yol kapalı,afet yönetimi aranamaz elektrik yok,telefonlar kapalı..

Bu şartlar altında bir Sağlık Evi'nin ne kadar gerekli,faydalı olacağı,dakikaların,hatta saniyelerce erken müdahale'nin hayat kurtardığı bu dönemde gerekliliği ön plana çıkmış oluyor.

Karadeniz Bölgesi'nde arazinin dik,yamaçlardan oluşması ve köyümüzde fındık tarımının yapılıyor olması, kesikli, yuvarlanma ve düşmeye bağlı yaralanmaların fazla olmasına sebebiyet vermekte; yazın tatil ve fındık hasadı için gelen gurbetçilerimizle nüfusumuz daha da artmakta, buna istinaden her mevsim Sağlık Evi'nin gerekliliği daha da ön plana çıkmaktadır.

Yaklaşık bir ay önce başlatılan mail kampanyası neticesini vermiş olup, İlk Sağlık Müdürlüğü'nce yapılan görüşmemizde,bir yere sağlık evi yapılması için, nüfusunun 500 ve üzeri olması gerektiğini dile getirmişlerdir.

Devletin İstatistik Kurumu, Türk İstatistik Kurumu TÜİK'e göre nüfusumuz 1060 görünmektedir. Yani iki kere Sağlık Evi'ni hak etmiş bulunmaktayız.

Bundan sonra iş biz köylüler olarak bize düşmektedir,isteyen arazi bağışlayıp,yeni bir bina yapımına teşvik eder.olmadı;köyümüzde atıl durumda bulunan eski okulu sağlık evine uygun restore ettirip,yetkili mercilerden olur raporu aldırıp kullandırabiliriz.

Bize düşen sadece bu değil,köylü olarak birlik olup,her şeyi muhtardan ve ihtiyar heyetinden yada encümenlerimizden beklemeyip,yöneticilerimizi,muhtarımızı ve ihtiyar heyetimizi,encümenlerimizi bunlara teşvik etmeliyiz.tek tek değil,toplu halde gerekirse Sağlık Bakanlığı'na mail atıp,köylü olarak 500'den fazla imza topladığımız takdirde hakkımız olanı alırız.

Şartlar olgunlaşmış, TÜİK raporu var, yer var. Bundan sonrası siyasilerde ve siyasette, birlik olup siyasilerimizi aracı edip, hakkımızı alana kadar bu işin peşini bırakmamalıyız.

 

Not:

Bana ne deme...bana bir şey olmaz deme... Köyde durmuyorum ki deme... Bana ne dersin; bugün bana,yarın sana... Bana bir şey olmaz dersin,olmaz dediğin anda oluverir. Unutma ki; yerin yurdun köyde, işin düşer köye gelirsin köyde olur. Bir dakika, bir saniye, erken tanı, erken teşhis, hayat kurtarır...

Ricamız, okuyan herkes duvarında paylaşırsa, bir çok köylümüzü haberdar etmiş olup, sayfamızı takip etmeyen köylülerimize de duyurmuş oluruz.

Bu şekilde, ben duymadım görmedim, haberim yok demesinin önüne geçmiş olup, bütün köylümüzü bilgilendirmiş oluruz...

Tüm duyarlı Çataklılar'a duyurulur sizin de çorbada bir tuzunuz olsun...

 

Haber: TUNCAY TÜFEKCİ/ATAKAN BEKTAŞ

Bu haber 1788 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİZDEN HABERLER

DOĞANKENT "HARŞIT" OLMAK İSTİYOR

DOĞANKENT Giresunun köklü ilçelerinde olan ve tarihi geçmişiyle ön plana çıkan Doğankent 1960 yılında değiştirilen ismi Harşı...

Hayrullah KABADAYI

Hayrullah KABADAYI Uzun süredir tedavi gören Hayrullah Kabadayı
Millet Mi, İllet Mi?09 Aralık 2017

ANKET

Sizin muhtar adayınız kim?


Tüm Anketler

ZİYARETÇİ DEFTERİ

 

ÇATAK KÖYÜ

Bu site yöresini, kültürünü, tarihini ve insanını seven herkese açıktır. catakhaber@hotmail.com, ahmettesnimi@hotmail.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi