Yöreden Havâdis...

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABERLER


DÜNYADAN HABER

İstiklâl Marşı Şairi

İstiklâl Marşı Şairi

Tarih 27 Aralık 2010, 23:08 Editör Muallim

''Mehmet Akif sadece Istiklal Marsimizin sairi, sadece milli sairimiz degildir, Mehmet Akif sadece Çanakkale'nin de sairi degildir; Akif, bir sair olmanin çok çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanidir'' dedi.

Erdogan'in Anlatimiyla Istiklal Marsi Sairi

''Mehmet Akif sadece Istiklal Marsimizin sairi, sadece milli sairimiz degildir, Mehmet Akif sadece Çanakkale'nin de sairi degildir" diyen Basbakan Erdogan, Mehmet Akif'i farkli kilan noktalari söyle siraladi...

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Mehmet Akif Ersoy'un, ''kalemiyle yazmaktan ziyade, gönlüyle, kalbiyle yazan bir sair oldugunu'' belirterek, ''Mehmet Akif sadece Istiklal Marsimizin sairi, sadece milli sairimiz degildir, Mehmet Akif sadece Çanakkale'nin de sairi degildir; Akif, bir sair olmanin çok çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanidir'' dedi.

Erdogan, AK Parti Gençlik Kollarinca parti genel merkezinde düzenlenen ''Vefatinin 74. Yilinda Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programi''na katildi. Programda konusan Erdogan, Mehmet Akif'i hürmetle, minnetle andigini, millet olarak bir kez daha sükran sunduklarini belirtti.

''Ne mutlu bizlere ki ne mutlu sizlere ki Mehmet Akif gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdani yad etmek için onun yüksek ideallerini, davasini, askini, heyecanini paylasmak için bugün buradasiniz. Merhum Akif'i hakkiyla anmak, ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Mehmet Akif'e minnet borcunu ise onu okuyarak, anlayarak, onu hissederek ancak ödeyebiliriz. Onu hakkiyla anmak ve ona layik olmak, Akif'i düsünceleriyle, dünya görüsüyle güç karsisindaki asil durusuyla tanimayi gerektirir'' diyen Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü:

''Çanakkale sehitlerimizin ruhu da bizi millet kilan, büyük saldirilar, büyük depremler karsisinda ayakta tutan mana da Akif'in Safahat'indadir, Akif'in destanindadir. Onun idealindeki genç, Asim'dir; Asim, adaleti, hakkaniyeti, vicdani, merhameti, kesinlikle bu özellikleri temsil eder. O, hayali bir kimlik, yasanmamis bir roman ya da film kahramani degildir. Keza, Asim ve Asim'in temsil ettigi degerler sistemi hiçbir zaman tarihte kalmis, efsanelesmis, mitolojik bir kavram da degildir. Asim dün, yani düveli muazzamanin topuyla tankiyla geldigi dün Mehmet Akif'ti, bugün ise sizlersiniz. Asim bugün lisede sinifindadir, üniversite amfisindedir, kütüphanededir, fabrikada isçi, mühendis olarak, hastanede doktor, hemsire olarak alin teri dökmektedir.

Asim askerde Mehmetçiktir, memleketin en ücra köselerinin okullarinda ögretmendir. Asim, gücün, zulmün, zorbaligin karsisinda asla boyun egmeyendir. O, hakikati egip bükmeyendir. O, sartlar ne olursa olsun, hakki tutup kaldirandir. Kavgadan degil baristan, çatismadan degil kardeslikten, bencillikten yana degil adalet ile üretip adalet ile paylasmaktan yana taraf olandir. Mehmet Akif'in idealindeki Asim'in isi gönüler kirmak, öfkeyi beslemek, kin gütmek degil, kirik gönülleri kazanmaktir, yaralari sarmaktir.''

Basbakan Erdogan, Akif'in hayatinin ''gözyasi'' oldugunu, onun sadece parçalanan Osmanli için degil, bütün mazlumlar ve magdurlar için gözyasi döktügünü, hepsinin sizisini yüreginde hissettigini belirtti. Erdogan, Hicaz çöllerinde vatan görevi yaparken kalbinin her an Çanakkale ile birlikte attigini, zafer mustusunu alincaya kadar çölün kizgin kumlarini gözyaslariyla suladigini, telgrafla zafer müjdesini aldiginda da Rab'bine yalvardigini ve sevinç gözyaslari döktügünü anlatti.

-''BIR HILAL UGRUNA YA RAB...''-

Mehmet Akif Ersoy'un, isgale karsi çiktigi kadar yoksulluga karsi da durdugunu vurgulayan Erdogan, ''Asim, bu topraklarin, bu genis cografyanin adeta vicdanidir. Kahramanligi övdügü kadar geri kalmisligi yermistir. Bilimi yücelttigi kadar hikmeti de yüceltmis, insan merkezli bir medeniyeti övmüstür. Akif, Çanakkale dedigi kadar Istanbul, Ankara, Izmir; Kurtulus Savasi dedigi kadar Filistin, Medine, Kahire demistir. Pakistan'i, Banglades'i, Kosova'yi, Arnavutluk'u, Makedonya'yi ve Bosna'yi dilinden düsürmemistir'' diye konustu.

Bir siir sohbetinde Misir'in ünlü sairi Ibrahim Sabri'ye, Türkiye'nin en büyük sairinin kim oldugunun soruldugunu, Ibrahim Sabri'nin de Çanakkale siirini okumaya basladigini anlatan Erdogan, Sabri'nin ''Süheda gövdesi bir baksana, daglar, taslar.. O rüku olmasa, dünyada egilmez baslar. Vurulup tertemiz alnindan uzanmis yatiyor; Bir hilal ugruna ya Rab, ne günesler batiyor'' dizelerini okuduktan sonra, ''Bir hilal ugruna ya Rab ne günesler batiyor'' misrasini dünya sairlerinin biraraya gelseler söyleyemeyeceklerini dile getirdigini anlatti.

Erdogan, sunlari kaydetti:

''Akif, kalemiyle yazmaktan ziyade gönlüyle, kalbiyle yazan bir sairdir. Mehmet Akif, sadece Istiklal Marsimizin sairi, sadece milli sairimiz degildir. Mehmet Akif sadece Çanakkale'nin de sairi degildir. Akif, bir sair olmanin çok çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanidir. Her an dudaklarimizdan dökülen Istiklal Marsi esasen bir milletin serencami, bir ülkenin topyekün felsefesidir. Akif'in tüm siirleri ve fikirleri bizi biz eden, bize isik tutan, bizim yolumuzu aydinlatan birer mesaledir.''

-''SAFAHAT'I YASTIK ALTI KITABI YAPIN''-

Gençlere, Akif'in ''Safahat'' adli eserini ''yastik alti kitabi'' yapmalarini tavsiye eden Basbakan Erdogan, ''Eger biz bugün Pakistan diyorsak, Banlades, Somali, Haiti, Sili diyorsak Mehmet Akif'ten aldigimiz ilhamla diyoruz. Biz eger bugün Kabil diyorsak, Bagdat diyorsak, Beyrut diyorsak Akif'ten aldigimiz ruhla diyoruz. Biz ülkemizde de bölgemizde de tüm dünyada da kardeslik, dayanisma, paylasma diyorsak Akif'le gönlümüzü zenginlestirdigimiz için diyoruz. Biz bugün Filistin diye, Gazze diye, Kudüs diye sesimizi yükseltiyorsak Akif'e kulak verdigimiz için, onun cesaretini miras devraldigimiz için sesimizi yükseltiyoruz'' diye konustu.

Akif'in Asim, tanimladigi ''Zulmü alkislayamam, zalimi asla sevemem / Gelenin keyfi için geçmise kalkip sövemem. Biri ecdadima saldirdi mi, hatta bogarim / Bogamazsam da hiç olmazsa yanimdan kovarim. Üç buçuk soysuzun ardinda zagarlik yapamam / Hele hak namina haksizliga ölsem tapamam. Dogdugumdan beridir asikim istiklale / Bana hiç tasmalik etmis degil altin lale... Yumusak basli isem, kim demis uysal koyunum? / Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum. Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta cigerim / Onu dindirmek için kamçi yerim, çifte yerim. Adam aldirma da geç git, diyemem, aldiririm / Çignerim, çignenirim, hakki tutar kaldiririm. Zalimin hasmiyim amma severim mazlumu / Irticain su sizin lehçede manasi bu mu?'' siirini okuyan Basbakan Erdogan, gençlere söyle seslendi:

''Iste onun için tüm gençlerin, özellikle de siz AK gençligin, Akif'i okumasini, anlamasini, idrak etmesini özellikle istiyor ve arzuluyorum. Akif'teki insan sevgisini, millet sevgisini, vatan sevgisini, ondaki dürüstlügü, ondaki ahde vefayi, ondaki söz verip sözünü yerine getirmeyi özellikle kalbinize indirmenizi, Akif'teki o mücadele ruhunu, kahramanligi ve cesareti özümsemenizi sizlerden özellikle rica ediyorum.''

AA (27 Aralik 2010 )

Bu haber 1595 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SIRADIŞI YAZILAR

Giresunlular Çok Şanslı

Giresunlular Çok Şanslı Giresunlular Çok Şanslı

"Seni Seviyoruz Savunan Adam"

"Rabbim, onun göğsüne inşirah ver, göğsünü aç, genişlet... İşini kolaylaştır. Dilindeki düğümü çöz, ta ki sözlerini...
Millet Mi, İllet Mi?09 Aralık 2017

ANKET

Sizin muhtar adayınız kim?


Tüm Anketler

ZİYARETÇİ DEFTERİ

 

ÇATAK KÖYÜ

Bu site yöresini, kültürünü, tarihini ve insanını seven herkese açıktır. catakhaber@hotmail.com, ahmettesnimi@hotmail.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi